נחל חמדל: טיול אל פריחת התורמוסים ברמת הגולן

מסלול טיול מיוחד וקליל המשלב הליכה קצרה ונסיעה ברכב בו תוכלו להתרשם מהפריחה הצפונית של התורמוסים – תכירו את נחל חמדל שליד קיבוץ גונן.

נחל חמדל: טיול אל פריחת התורמוסים ברמת הגולן
פריחת התורמוסים צילום:נועם ברנר

איך מגיעים? בצומת מחניים פונים מזרחה לכביש 91, בצומת גדות פונים צפונה לכביש 918, לאחר גשר הפקק ב- 2.5 ק"מ נפנה ימינה לעבר דרך עפר שם נחנה את הרכב.

הליכה במים או לצידם בעין תינה
נצעד על דרך העפר לעבר האקליפטוסים ובריכות המים, משם נמשיך במים רדודים במעלה הזרימה עד לנקודת השיא היא מפל עין-תינה היוצא מצינור בזרימה עוצמתית המתנפצת על סלעי בזלת. ההליכה בקטע זה אתגרית לעונה זו של השנה ובהחלט אפשר להסתפק בביקור בבריכות התחתונות בלבד.

עין תינה זוכה לטיפול וטיפוח מסור לאורך כל השנה על ידי תלמידי בית ספר רמת כורזים המשתתפים בפרויקט שומרי הנחל של רשות הכינרת בשיתוף המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים, במסגרתו הם דואגים לטיפוח הנחל לאורך השנה בסיוע מועצות אזוריות מבואות החרמון וגליל עליון.

מעט צפונית לעין תינה נמצא גם עין דבשה – פינת מעיין מוצלת שמסתתרת מזרחית לכביש שאפשר לעצור גם בה להתרעננות ומשם להמשיך אל פריחת התורמוסים בכניסה לנחל חמדל.

אל הרכב נחזור באותו שביל איתו הגענו לבריכות. משם מומלץ להמשיך בנסיעה איטית לאורך כביש 918 ולהתרשם ממרבדי פריחה עצומים הצבועים בכחול עמוק של תורמוס ההרים. אפשר לעצור את הרכב ברחבה קטנה ליד הכניסה לנחל חמדל, כמה ק"מ צפונית לעין תינה. תוכלו לטפס מעט במעלה הנחל ולראות את פריחת התורמוסים באזור ולחזור לרכב.

אם אתם מחפשים מסלול טיול אתגרי יותר – תוכלו לטייל עם הילדים במסלול המסומן בסימון שבילים כחול, היוצא מצומת קיבוץ גונן, על כביש 959 עובר בואדי אל-קצב, עין מימון ומגיע בסופו אל נחל חמדל. זה מסלול טיול ארוך יותר של כ-6 ק"מ היוצא מצומת קיבוץ גונן ואורך כ-4 שעות הליכה ואינו מעגלי.

* שימו לב – באזור רמת הגולן יש להקפיד לא לעבור גדרות ולרדת מהשבילים המסומנים מחשש למיקוש.