פרויקטים ניקוז ונחלים

פרויקטים ניקוז ונחלים

במסגרת אחריותו של אגף ניקוז ונחלים ברשות ניקוז ונחלים כינרת למנוע נזקי שיטפונות והצפות, פועל האגף בתחזוקה שוטפת של ערוצי הניקוז- שימורם ושיפורם וכן מעניקה מענה ופתרון לכל בעיה שצפה בזמן אמת.

לפרויקטים המתבצעים בתחום הניקוז חשיבות מירבית לאיכות החיים של תושבי אגן ההיקוות וכן לסביבה המתקיימת סביב הנחלים.
להלן מספר דוגמאות לפרויקטים שהתבצעו לאחרונה:

סוללת הגנה מושב אמנון

היישוב אמנון ממוקם על רמת כורזים מצפון לכינרת. בעיתות גשם  של מעל 100 מ"מ השטח כולו מתחיל בזרימות משטחיות המתנקזות לכיוון הכינרת. בוצעה במקום סוללת הגנה והסדרת ניקוז למניעת כניסה לא מבוקרת של נגר אל היישוב עצמו.

קו ניקוז מרכז בית הילל

היישוב בית הילל נחלק לשני כווני ניקוז עיקריים: מערבה לכיוון תעלות ניקוז  אזוריות ממערב ליישוב ומזרחה אל נחל שניר. כביש 9888 מהווה קו פרשת מים בין האגנים.

הצפה בתחילת החורף הביאה לכך שנחפר ויושם קו ניקוז לאורך הכביש הראשי במושב במהלך בזק של כמה ימים בשיתוף עם המועצה האזורית מבואות החרמון והחברה הלאומית לדרכים.

פתרון ניקוז מקומי בשדה אליעזר

מול הר אליעזר שהתנקז בעבר אל המושב נחפרה תעלת הגנה המפרידה את הנגר החיצוני מהפנימי. בעקבות פיתוח המושב בחלק המערבי מתקיימת השפעה של עודפי נגר על מס' נקודות בחלקים המזרחיים של המושב. בוצע ריבוד מחדש של כביש לצורך הסדרת שיפועים ומניעת כניסת נגר אל החצרות והתווית הנגר אל הקולטנים.

הסדרת כניסת נגר אל מושב רמות נפתלי

היישוב רמות נפתלי מקבל נגר מכיוון דרום, משטחי הלולים ומהבסיס הצבאי מדרום. נגר זה גורם להצפות בבתים וברחוב הדרומי של היישוב.

הוסדרה רחבת אספלט המובילה נגר אל תעלת בטון קיימת, שוקמו קולטנים ושוחות ניקוז סתומות לחלוטין.

ואדי חוצה מנחמיה

שיקום תעלת ניקוז החוצה את מרכז היישוב מנחמיה ומתנקזת דרך שכונת עופר אל הירדן. העבודות כללו הדרת התעלה בעבודות עפר, ייצוב בצומח של הדפנות למניעת חתירות, הסדרת גן משחקים ושביל טיילות בפארק בשיתוף עם המועצה האזורית עמק המעיינות.

שיקום נחל יבנאל ויובליו

לאחר כעשור ובעקבות הצטברות כמויות סחף גדולות בנחל יבנאל נערכה עבודה מקיפה של שיקום נחל יבנאל ויובליו המערביים כחלק מעבודות שיקום נזקי השיטפונות של חורף 2011/2012.

העבודות נערכו מאזור מאגר השיטפונות של הזורעים ועד כביש יבנאל-אלומות וכלל מספר יובלים ראשיים ממערב המתנקזים מהמושבה ומהשטחים שממזרח לה.

ein-kateb

שיקום עין כאתב במושב מצפה

עין כאתב הינו מעין הנובע ממערב למושב מצפה ושירת בעבר את אנשי המושב ולתקופות גם את מושב כפר חיטים. בשיתוף פעולה עם אנשי המושב והמועצה האזורית הגליל התחתון בוצע שיקום המעין והקמת מצפור נחל רקת היושב על שביל ישראל.

הסדרת נחל נוב בכניסה לחיספין

נחל נוב אוסף אליו אגן גדול ממזרח לרמות מגשימים, חוצה את כביש 98 ואת כביש הגישה לחיספין ונשפך לביצות נוב שהן שמורת טבע. במרץ 2012 ארע ארוע גשם גדול אשר גרם לזרימות מפותחות במיוחד וכביש הגישה לחיספין הוצף ונחסם. תוך כדי ארוע הפעלנו מספר כלים כבדים לשחרור סתימות במעביר מים והוסדרה תעלת כביש ששחררה לחצים על מעביר המים העיקרי.

הסדרת מוצא ניקוז מערבי בעילבון לנחל צלמוןzalmon

בכפר עילבון קיימת שדרת ניקוז מרכזית האוספת מים מדרום לצפון, בהתאם לתכנית האב יש להוציא מספר נקזים מערבה לכיוון תעלת המוביל הארצי ומשם המים זורמים לנחל צלמון.

השנה, במסגרת שיקום תשתיות כבישים במקום בשיתוף עם משרד התחבורה והמועצה המקומית עילבון הקמנו קו ניקוז לשכונה המערבית וחיברנו את מוצאו מערבה לכביש 806.

שיקום נחל ארבל מקטע השפך אל הכינרת

נחל ארבל במקטע השפך אל הכינרת משמש גם בעורק כניסה אל הכינרת במסגרת השטח המיועד למלונאות בתב"ע חופי מגדל. שיתוף פעולה עם המועצה המקומית מגדל הניב שיקום של המקטע בין כביש 90 לכינרת. הנחל הוסדר כפארק ומיועד להיות טיילת בזמן הפיתוח המתוכנן למלונאות.

פתרון ניקוז טובא זנגריא

הכפרים טובא וזנגריה המחוברים ביניהם בכביש נחצים ע"י יובל של נחל ראש פינה. יובל זה מנקז שטחים נרחבים ממערב לכפרים וחוצה את כביש החיבור בין הכפרים. יובל זה התחבר אל מערכת הניקוז המקומית במעביר מים בקוטר קטן ומדי שנה היו הצפות בשכונה הדרומית של טובא בשל כך. השנה בנינו מתקן כניסה גדול יותר המחבר את הנחל אל המערכת, בוצעה הגבהה של סוללת ההגנה ונבנתה מערכת סורגים למניעת הצטברות ענפים ופסולת בתוך המעביר.

הסדרת נחל עכברה בצפת

מעלה נחל עכברה מתחיל באזור תחנה מרכזית בצפת. הנחל אוסף שטחים נרחבים ומתנקז לכיוון דרום מזרח דרך מתחם השוק. עם פיתוח העיר לכיוון מזרח ודרום כמויות הנגר הולכות וגדלות ואיתן הנזקים במורד. שיתוף פעולה עם עירית צפת הוביל לפתרון ניקוז במוצא העיר אל הנחל. יושם קו ניקוז קוטר 80, שוחות ניקוז, חיבורי צנרת נוספים, מתקני כניסה ויציאה ומשטחי אספלט כמובלי נגר עילי.

תעלת הגנה דלתון

בארוע הגשם של חודש מרץ 2012 חדרו כמויות נגר גדולות אל תחומי המושב וגרמו להצפות בתים וחצרות. השטחים שמדרום לאזור התעשייה דלתון מאופיינים בשיפועים נמוכים ולפיכך הם נאספים ללא פתרון קצה הולם. בעקבות הארוע חפרנו תעלת הגנה ואיסוף לאורך גדר המערכת המערבית של המושב והמים הובלו לכיוון כביש עלמה-עין זיתים שם קיימת תעלת כביש המסוגלת להכיל את הנגר.