תמ"א 13/13 א'

תכנית המתאר המפורטת לחופי הכינרת –  תמ"א 13/13 א'

באוקטובר 2015 נכנסה לתוקפה לאחר כ-5 שנות תכנון תכנית המתאר המפורטת לחופי הכינרת של האיגוד תמ"א 13/13א'.

ייחודה של תכנית המתאר הארצית המפורטת בכך שמאפשרת איזון בין פיתוח תיירותי ואטרקציות תיירותיות ברמה גבוהה כגון: פארקי שעשועים, קמפינג מוסדר, מבני מזנון ומעגני סירות ברמה גבוהה לבין שמירה קפדנית על משאבי הטבע והנוף.

מטרת התכנית- פיתוח תיירותי והנגשת החופים לציבור, תוך שמירה על ערכי הטבע וסביבה ומורשת. התכנית כוללת 14 מחופי איגוד ערים כינרת וקטעים של  שביל "סובב כינרת". (התכניות לחוף ה-15, חוף מפרץ אמנון הוחרגו מתמ"א 13/13 א' ומושלמות בימים בימים אלה במסגרת תכנית תמ"א 13/13 ב').

התכניות החדשות  מפרטות את ייעודי הקרקע והשימושים לפיתוח החופים שבאחריות איגוד ערים כנרת. התכניות הוכנו  בליווי מומחי סביבה, במטרה לבצע שיקום ופיתוח תיירותי מושכל תוך שמירה קפדנית על משאבי הטבע והנוף:

רצפי  החופים:

 • צינברי, ברניקי, שקמים
 • חוקוק צפון
 • רצף החופים: כינר, דוגה, דוגית, גולן, צאלון
 • גופרה
 • רצף החופים: כורסי, לבנון, חלוקים
 • שיזף רותם

תכנית תמ"א 13/13 א' אינה תכנית מגרה. התכנית ברמת ישימות גבוהה וביצועה כבר החלה בשטח.

באפריל 2016 החל פרויקט שיקום ופיתוח חוף דוגה לפי התכניות החדשות. הפרויקט בעלות של כ-34 מלש"ח במימון איגוד ערים כינרת, אגף תקציבים במשרד האוצר ומשרד התיירות.

התכניות והפיתוח מיישמים בפועל את חזון התמ"א החדשה של פיתוח חוף רחב ואינטנסיבי יחסית הכולל 5 רצועות אורכיות:

 1. רצועה עורפית- כוללת דרך שירות, אזורי חניה וחניוני לילה מוסדרים לקראוונים.
 2. רצועת ספורט ונופש- כוללת פיתוח נופי, מדשאות, מתקני ספורט  וטיילת.
 3. רצועת קמפינג- כוללת חניוני לילה בסיסיים ומשולבים לרבות לוטים עם תשתיות נלוות של חשמל מים ותאורה, כמו גם אזורים עתידיים לקמפינג קבוצות ויחידות אירוח קלות.
 4. שביל סובב כינרת
 5. חוף הרחצה.

בתכנון משולבת בניה חדשה של מבני מלתחות ושירותים, מבני מסעדה וחנות נוחות, מבני לוגיסטיקה והנהלת חוף, מטבחים לבישול עצמי ועוד.

בהמשך להתחלת העבודות בדוגה,  הוצגה באביב 2016 לאגף תקציבים של משרד האוצר, תכנית חומש לתכנון ופיתוח חופי הכינרת אשר שמה דגש לשנים הקרובות על תכנון כל החופים לפי התכניות המתאר החדשות תמ"א 13/13 א'.

מטרת התכנית היא לממש פיתוח רב-שנתי מדורג של כלל החופים כדי להוציא למכרז את מרבית החופים למפעילים חיצוניים עד לשנת 2022.

אומדן עקרוני לשלב א' של התכנית: כ-300 מיליון ש"ח מתוך כ-450 מיליון ₪. מדובר באומדן כולל לביצוע כלל מרכיבי הפיתוח, המתאפשרים על ידי התכניות החדשות. תכנית החומש אושרה באגף התקציבים והתקציב לתכנון החופים, לרבות תקציב תכנון ע"ס  של כ – 9 מיליון ₪ .

במקביל לקידום תכנית החומש, החלו זה מכבר באיגוד ערים כינרת לקדם את שיקום ופיתוח החופים צינברי-ברניקי-שקמים וצאלון, אף הם, כמובן, על פי התכניות החדשות של תמ"א 13/13א'.

התקציב לפרויקטים אלה עומד על 42.5 מיליון ש"ח לתכנון ולביצוע.

פרויקט חוף צאלון נועד לשפר את חווית הנופש, ליצוק תוכן וליצור מוקדי עניין אשר יביאו לפעילות רב עונתית בכינרת. הדגש מושם על נושא הקמפינג והתקנת חניוני לילה משולבים הכוללים תשתיות נלוות של חשמל, תאורה ומים המיועדים לקהלי יעד מגוונים כמו משפחות וקבוצות (בתי ספר וכד'), חניוני לילה עם משטחים מוסדרים ("קמפינג לוט") הכוללים אזורי לינת שטח מוגדרים להקמת אוהלים בסמוך לרכב של הנופש וחיבורם לתשתיות תומכות וכן חניה ונופש של קרוונים. כל זאת נוסף על האזורים הקיימים לקמפינג בסיסי המותאם ללינת שטח בסיסית באוהל בשטח הפתוח ללא תשתיות נלוות. מעבר לפיתוח הקמפינג מתוכננים מבנים לשירותי חוף תומכים כגון: חנויות נוחות, מזנונים, מסעדות, מטבחים לשירות עצמי, חדרי פעילות, מתקני ספורט ומשחק, ספורט ימי ועוד.

התכנית לרצף צינברי – ברניקי ושקמים נערכת במטרה לפתח את החופים בהמשך ובזיקה לחופי טבריה, כדי להעשיר את מגוון שירותי התיירות והפעילות שמתקיימים כיום בחוף. זאת באמצעות הקמת שירותי חוף לפיתוח תיירותי-מסחרי וקיום של פעילות לילה במוקדים נבחרים של פיתוח, שיקושרו בטיילת שביל סובב כינרת. בחופים אלה יש הגבלה על לינת הלילה והם אינם מיועדים על פי התכניות לקמפינג פרט לאזור מצומצם בחוף צינברי, כדי שלא להתחרות בפיתוח התיירותי בטבריה.